Välkommen till klass 4B




Mobilförbud på skolan. 
Ledningen har beslutat att det ska vara mobilförbud på skolan från och med skolstarten vårterminen -16. Även detta utskick finns att läsa längst ner på sidan. 



Klass 4B



Vecka 21 

Matematik
Se planering längst ner bland dokument. 

Svenska 
Denna vecka avslutar vi ön och tränar på vår handstil/skrivstil.

Engelska
Vi arbetar mer med kapitel 14 i Magic, "Harry´s  day". Vi tränar på veckans dagar och  repeterar singular -s. Glosor och text kap. 14 i läxa till onsdag.

NO
Just nu har vi teknik och bygger Lego-robotar som vi ska lära oss att programmera. 

SO
 Aktuella händelser, Lilla aktuellt
Träning på att argumentera för en åsikt. 


Bild fantasibild - "Himmelriket"




Personal:
Ma, NO: Lennie Stranne
En: 
Veronica Johansson
Bl, SO: 
Heléne Wedbäck Månsson
Id: 
Henrik Kronholm
Sl (textil): Nadine Perriere Jensunger
Sl (trä & metall): Tintin Jensunger
Mu: Branislava Jovic
Sv: Olof Jennfors

Mailadresser:
lennie.stranne@malmo.se
veronica.johansson2@malmo.se
henrik.kronholm@malmo.se
helene.wedback-mansson@malmo.se
nadine.perriere-jensunger@malmo.se
tintin.jensunger@malmo.se
branislava.jovic@malmo.se
olof.jennfors@malmo.se


Nåt nytt?


Läxhjälp tisdagar kl. 14.45

MELLANHEDSRUSET onsdag 23 maj kl.12.45-14.00

STÄNGDAG torsdag 24 maj



Ċ
MHGR Admin,
28 dec. 2015 10:31
ĉ
Lennie Stranne,
22 apr. 2018 22:53
Ċ
Lennie Stranne,
16 nov. 2017 06:55
Ċ
MHGR Admin,
21 aug. 2017 07:23