Välkommen till klass 5A


Nåt nytt?
Schema finns längst ned på klassidan. Det kan dock bli vissa förändringar under terminen men då får ni hem nya. 


Mobilförbud på skolan. 
Ledningen har beslutat att det ska vara mobilförbud på skolan från och med skolstarten vårterminen -16. Även detta utskick finns att läsa längst ner på sidan. 


VECKA 15

Matematik: Arbete med kapitel 9, veckoschema på Classroom. Provräkning kapitel 6-9 onsdag v.15.

Svenska:   Tidningarna nu klara!  Fantasyberättelserna fortsätter att växa fram.

Engelska: Vi översätter egna recept och bakar hemma i grupper. "Cake fair" på fredag när vi bjuder varandra på godsakerna. Vi jobbar vidare med läs-och hörförståelse i bedömningsboken.

So: Vi fortsätter med grupparbetena om Vasatiden och redovisar dessa. Läxa till fredag att läsa s.120-123 om Vasa. "Sketna Gertrud och kung Magnus", högläsning. 
No:  Kemi med experiment

Bild: Arbete med en framtida "tidning" med kolkrita. 


Personal:
Ma: Lennie Stranne
Eng: Veronica Johansson
Sv, SO: Heléne Wedbäck Månsson
Id: Henrik Kronholm
NO: Eva-Lotta Björnsdotter-Linde
Bild: Nina Warngård
Sl (textil): Nadine Perriere Jensunger
Sl (trä & metall): Mari Håkansson
Mu: Branislava Jovic


Mailadresser:
lennie.stranne@malmo.se
veronica.johansson2@malmo.se
helene.wedback-mansson@malmo.se
nina.warngard@malmo.se
henrik.kronholm@malmo.se
eva.bjornsdotter-linde@malmo.se
nadine.perriere-jensunger@malmo.se
branislava.jovic@malmo.se

Aktuellt 

EFTER PÅSK HITTAR NI OSS PÅ INFOMENTOR!

Tisdagen 7 maj vaccineras flickorna med sista dosen Gardasil.



Ċ
Veronica Johansson,
11 jan. 2019 02:54
Ċ
Leandro Mendez MHGR,
14 maj 2018 22:12
Ċ
Nina Warngård,
14 dec. 2018 03:34
Ċ
Lennie Stranne,
27 nov. 2018 00:39
Ċ
Lennie Stranne,
16 nov. 2017 06:54
Ċ
Veronica Johansson,
18 dec. 2018 02:05
Ċ
Lennie Stranne,
17 aug. 2018 04:43