Välkommen till klass 4A


Nåt nytt?
Schema finns längst ned på klassidan. Det kan dock bli vissa förändringar under terminen men då får ni hem nya. 


Mobilförbud på skolan. 
Ledningen har beslutat att det ska vara mobilförbud på skolan från och med skolstarten vårterminen -16. Även detta utskick finns att läsa längst ner på sidan. 

Klass 4A



Vecka 21

Matematik
Se planering längst ner vid dokument. 

Svenska 
Eleverna har valt egna böcker att läsa i skolan och hemma. Presenteras för klassen muntligt v.23-24. 
Vi har börjat arbeta med instruerande texter.  

Engelska
Vi arbetar mer med kapitel 14 i Magic, "Harry´s  day". Vi tränar på veckans dagar och  repeterar singular -s. Glosor och text kap. 14 i läxa till onsdag.

NO
Biologi indelning av djur och insekter.
Kemi surt och basiskt.


SO
Aktuella händelser - tidningsartiklar, Lilla aktuellt
Limhamns historia

Bild  bild utgår(studiedag)

Personal:
Ma: Lennie Stranne
Eng: Veronica Johansson
Sv, SO, Bl: Heléne Wedbäck Månsson
Id: Henrik Kronholm
NO: Eva-Lotta Björnsdotter-Linde
Sl (textil): Nadine Perriere Jensunger
Sl (trä & metall): Henrik Rydholm
Mu: Branislava Jovic


Mailadresser:
lennie.stranne@malmo.se
veronica.johansson2@malmo.se
helene.wedback-mansson@malmo.se
henrik.kronholm@malmo.se
eva.bjornsdotter-linde@malmo.se
nadine.perriere-jensunger@malmo.se
henrik.rydholm@malmo.se
branislava.jovic@malmo.se

Aktuellt 

Läxhjälp tisdagar kl. 14.45

MELLANHEDSRUSET onsdag 23 maj 12.45-14

STÄNGDAG torsdag 24 maj





Ċ
Leandro Mendez MHGR,
14 maj 2018 22:12
ĉ
Lennie Stranne,
22 apr. 2018 22:52
Ċ
Lennie Stranne,
16 nov. 2017 06:54