Välkommen till klass 5A


Nåt nytt?
Schema finns längst ned på klassidan. Det kan dock bli vissa förändringar under terminen men då får ni hem nya. 


Mobilförbud på skolan. 
Ledningen har beslutat att det ska vara mobilförbud på skolan från och med skolstarten vårterminen -16. Även detta utskick finns att läsa längst ner på sidan. 


VECKA 39

Matematik: Fortsatt arbete med uträkning av omkrets, area och skala. Veckans planering finns på Google Classroom Matematik och längst ner på klasssidan.

Svenska:  Läxa rättstavning/ sv-grupp tisdagar, Alla hade inte gjort klart Lasse-Majaberättelsen, gör det snarast och dela med Heléne. Rätta och läsa upp berättelser. 

Engelska: Vi skriver dikter på engelska.
Denna och nästa vecka är läxan att göra så många olika uppdrag som man kan och skriva kort om dem. Uppdragen finns på Google Classroom English.

So: Grupparbete egna partier. Läxa till 28/9, s-94-97 kopior. Eleverna har fått tillbaka en kopia av SO-provet för er att ta del av.

No: Naturfilosofiska idéer utifrån Storkakademien.

Bild: Arbete med illustratör/ bilderboksprojekt.



Personal:
Ma: Lennie Stranne
Eng: Veronica Johansson
Sv, SO: Heléne Wedbäck Månsson
Id: Henrik Kronholm
NO: Eva-Lotta Björnsdotter-Linde
Bild: Nina Warngård
Sl (textil): Nadine Perriere Jensunger
Sl (trä & metall): Mari Håkansson
Mu: Branislava Jovic


Mailadresser:
lennie.stranne@malmo.se
veronica.johansson2@malmo.se
helene.wedback-mansson@malmo.se
nina.warngard@malmo.se
henrik.kronholm@malmo.se
eva.bjornsdotter-linde@malmo.se
nadine.perriere-jensunger@malmo.se
branislava.jovic@malmo.se

Aktuellt 

Måndag 24/9
P.g.a. föreläsning för skolans lärare avslutas skoldagen efter att vi ätit lunch. Barnen går då till fritids eller hem.

Onsdag 26/9
STÄNGDAG skola och fritids.
 
På tisdag är det dags för Skolträffen då 5A möter elever från Annebergskolan. 





Ċ
Leandro Mendez MHGR,
14 maj 2018 22:12
Ċ
Lennie Stranne,
23 sep. 2018 22:39
Ċ
Lennie Stranne,
16 nov. 2017 06:54
Ċ
Lennie Stranne,
17 aug. 2018 04:43